Regulamin Malowania

GAWPAT 81098 - Citadel Creature Paint Set [Box] 01A

Trzy główne zasady Oldhammer Weekend:
(zapożyczone i lekko przerobione na potrzeby naszej imprezy od Fallen Sun ze Zduńskiej Woli. Dzięki!)

1. noPROX
2. FULLy Painted
3. WYSIWIG

noPROX – nie używamy modeli “zastępczych” – tzn, że kawaleria Silver Helm’ów jest kawalerią Silver Helm’ów, nie może grać jako kawaleria Dragon Prince’ów. Paczka chusteczek – to paczka chusteczek – nie jest to Steam Tank. Prox’em jest granie na podstawkach, a także na niedokończonych modelach. Prox to także nie właściwy mount. Bohater wojownik na smoku to nie bohater czarodziej na mantikorze czy chimerze. W niektórych edycjach istnieje możliwość, że twój bohater ujeżdżający potwora, czy rydwan spada z niego. Musisz posiadać model, który w pełni reprezentuje go na piechotę. Możesz mieć go na magnesie, możesz mieć osobny model. (nie ma takiej sytuacji, że spada Lord Dark Elf z czarnego smoka i stawiasz zamiast niego włócznika który tam gdzieś wcześniej zginął – nie masz modelu – Lord nie przeżył upadku). Jeżeli twoja armia coś summonuje podczas rozgrywki, bohater zamienia się w Spawn’a, przyzywasz horrory, wskrzeszasz szkielety – bądź na to przygotowany – nie masz pomalowanej odpowiedniej figurki – model uznany jest za stracony i ściągany ze stołu.

Wyjątki:

Martwy jeździec – jeśli bohater traci potwora musisz mieć odpowiedni model – jeśli potwór traci bohatera – możesz grać tym samym modelem. (Pojedynczy pieszy bohater strasznie różni się od tego jak porusza się i jaki ma wpływ na przebieg bitwy)

Konwersje – strasznie trudny temat posłużę się swoim przykładem. Jeśli ktoś pomaluje Warhounda na czerwono i mówi że jest to Flesh Hound to nie przechodzi – jeśli rzeczywiście przekonwertujesz tego psa że fajnie oddaje rolę ogara Khorne’a jest to w pełni akceptowalne. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy przemycasz czy uprawiasz twórczość. Najważniejsze by konwersja nie wprowadzała w błąd przeciwnika. O wszystkie konwersje pytaj!
Modele z nowszych edycji – jak najbardziej dopuszczalne. Pamiętaj tylko aby nie proxować. Kransoludzki Iron Breaker to Iron Breaker, Savage Ork to Savage Ork. Nowszy, starszy – nie ważne. Grunt żeby wszystko było jasne.

FULLy painted – na naszych imprezie nie obowiązuje punktacja jakości pomalowania armii – pomalowana armia to wymóg wzięcia udziału. Co uznaje się za pomalowany model? Trudno ocenić… Chcemy by nasza impreza prezentowała najwyższy poziom estetyki modelarskiej. Jako że oczywiście jest to pojęcie względne, najlepiej żeby każdy uczestnik zadał sobie pytanie: czy model jest skończony i pomalowany tak jakbyś chciał. Czy chciałbyś aby ktoś z takim modelem wyskoczył po drugiej stronie stołu. Często uczestnicy malują coś przed zjazdem i zarywają nocki nie wiadomo co jeszcze – uszanuj to i rób wszystko by nie zaniżać tego poziomu.

WYSIWYG – What You See Is What You Get – jeśli wsadzasz do rozpiski oddział włóczników z pełną grupą dowodzenia, to wystawiasz oddział włóczników z pełną grupą dowodzenia, a nie kuszników bez muzyka. Jeśli wystawiasz wojowników Khorne’a z pełną symboliką, kolorystyką, to nie grasz nimi jako wojownikami Nurgle’a bo akurat Nurgle’a są aktualnie najmocniejsi, a za czasów kiedy ich malowałeś przodował Khorne. Jeśli nie potrafisz zmontować/przekonwertować ekwipunku którego nie było w pudełku – jest to twój problem. Jeśli grasz Wojownikami Chaosu, którzy mają dużą broń bo jest najlepsza – ale w pudełku nie było opcji złożenia Wojownika z dużą bronią, skonwertuj model doklejając dużą bron z innej figurki.

Oddziały starszych edycji – część figurek tych ze starszych edycji (szczególnie 1-3) nie zawsze odpowiada zasadom WYSIWIG. Przykład: Halabardnicy Imperium mają oprócz halabard – różnie.: tarcze, lekką zbroję, ciężką zbroję. Lub są bez pancerza. A zasady są proste – regiment oprócz halabard może mieć lekką zbroję i tarcze (jako opcjonalne wybory). Generalnie trzymajcie się zasad: broń musi być taka sama. Zbroje i tarcze muszą być na większości modeli z oddziału np. tylko 4-5 halabardników na 20 w oddziale będzie biegać w lekkiej zbroi i tarczami, a reszta w kubrakach – cały oddział jest traktowany jako nieopancerzony.

Grupa dowodzenia – czasem jest tak że jedzie oddział z lancami, a muzyk i sztandarowy nie ma lancy… ( nie musi…uff )

Pancerz – niemożliwe jest określenie czy model posiada lekki, ciężki czy bardzo ciężki pancerz każda frakcja określa i zdobywa to inaczej. Elfi pancerz jest lekki i przy wojowniku chaosu może wyglądać mizernie choć posiadają ten poziom odporności. Inne modele mają twardą skórę i inne cechy które mogą to modyfikować. Grunt żeby trzymać się zasad zdrowego rozsądku (taki szkielet bez zbroi to szkielet bez zbroi i basta:)

Magiczne przedmioty – model nie musi tego odzwierciedlać – byłoby to nierealne.

Imienni Bohaterowie – można grać bohaterem imiennym jako zwykłym bohaterem, pod warunkiem, że cały turniej wyklucza udział imiennych. Można grać zwykłym bohaterem jako bohaterem imiennym tylko jeśli jest specjalnie konwertowany lub jeśli nigdy nie miał swojego realnego modelu.

Wykorzystanie innych edycji innych producentów – najważniejsze by nie wprowadzać w błąd przeciwnika. To nie jest impreza stricte Games Workshopowa, więc dopuszczalne są modele, które odpowiadają modelom armii którą grasz. Jednakże nie jest łatwo ocenić co właściwie to oznacza (każdy zapewne ma inny pogląd na tę sprawę), dlatego zawsze zapytaj. Podeślij zdjęcia a my ocenimy.

Dlaczego tak na serio?

Jesteśmy grupą ludzi, którzy lubią grać na takie restrykcje i tego od siebie wzajemnie wymagamy, jeśli nie podoba Ci się takie postrzeganie hobby może nie powinieneś grać na tej imprezie.

Strasznie nie lubimy “przemycania”, naginania – bo halabarda to słaba broń… bo Khorne ssie… bo furie są mi potrzebne dlatego zapaćkam je dwoma kolorami i wystawie bo sobie bez nich nie poradzę – to strasznie słabe!

Jeśli dotrwałeś do tego akapitu to zważ, że możesz stanąć po przeciwnej stronie stołu z osobą, która malowała i dopieszczała każdy swój pojedynczy model przez WIELE GODZIN i zastanów się jak wypada przy tym furia ubrudzona podkładem i maźnięta drybrushem z niewykończoną podstawką. Przeciwnik malował swoją armię by każdy grający czerpał przyjemność z grania potyczki o jak najwyższej estetyce.

Najważniejsze by każdy miał takie wymagania względem siebie a nie innych. Zachęcam

Wszystkie punkty i wyjątki mają też swoje uzasadnienie wynikające z doświadczenia. Na serio uciążliwe byłoby nie mieć pewności jaki ekwipunek ma dany oddział, kiedy prowadzi się bitwę gdzie bierze udział 12k punktów na stole i kilku graczy ciągle się pyta co gdzie kto jak ma i błądzi po rozpiskach…

I najważniejszy punkt na koniec:

Masz wątpliwości co do jakiegokolwiek punktu regulaminu – PYTAJ:) Służymy pomocą:)