Scenariusz 1. Grobowiec Durraga

Durrag Wszechwładny rządził ziemiami położonymi między Górami Appucini a Górami Krańca Świata przed wieloma wiekami. Mimo epickiego przydomka nie pozostawił wielkiej spuścizny. Tak, po prawdzie, panowanie Durraga było krótkie i nie koniecznie wyjątkowe. Durrag umarł młodo, a jego królestwo rozpadło się momentalnie na wiele pomniejszych księstw.

Co innego jego topór – pochowany razem z Durragiem, gdzieś u podnóża masywu Appucini. Topór o podobnież  właściwościach niezwykłych, dających jego właścicielowi niezwykłą siłę…

Wokół Toporu Durraga urosły legendy, a jego poszukiwania stały się wręcz obowiązkowym punktem w notesie każdego szanowanego poszukiwacza przygód. Pytanie, gdzie był grobowiec Durraga? A tym samym sam Durrag  Wszechwładny i jego broń.

Otóż, chyba właśnie ktoś zlokalizował jego położenie. Marian Złotousty, niziołek zawadiaka-kombinator (lub jak sam twierdzi – przedsiębiorca po prostu) za kilka złotych Imperialnych Koron jest w stanie zaznaczyć to miejsce na mapie. Czy jest to opłacalny interes? Licho wie. Kilka złociszy – da się przeżyć, a sława odkrywcy Grobowca bezcenna.

Marian, chciwy łapserdak, rozesłał jednak wieści do kilku zainteresowanych stron. Dla niego  rachunek bowiem był prosty – im więcej osób się dowie o grobowcu – tym więcej będzie złotych koron. A że stron jest kilka a topór jeden… to już nie jest problem Mariana…


Scenariusz jest luźno oparty na pomyśle i zasadach bitwy z White Dwarf #153 z 1992 roku między Krasnoludami a Bretonnią.

wd-153-sep-1992-(dwarfs-vs-bretonnia)-42

Rozstawienie

scenariusz_1_grobowiec_Terrain copy

Armie rozstawiają się na północy i południu w strefach rozstawiania. Gracz który wyrzuci więcej na K6 może wybrać strefę rozstawienia. Następnie gracze wystawiają swoje oddziały naprzemiennie (zaczynając od gracza który wybierał strefę rozstawienia). Czampioni rozstawiani są jako część swoich oddziałów (razem z nimi). Pozostali bohaterowie rozstawiani są razem jako jeden, ostatni wybór. Maszyny wojenne rozstawiane są również jako jeden wybór.

Skauci nie mogą używać swoich zdolności specjalnego rozstawienia.

Zaczyna gracz który rzuci więcej kostką K6. Gracz który skończył rozstawienie jako pierwszy dodaje do tego rzutu +1.

Długość gry

Gra toczy się do momentu gdy któraś ze stron zdobędzie Topór Durraga i ucieknie z nim za pole bitwy.

Zasady Specjalne

Po środku stołu znajduje się Grobowiec Durraga (12” od każdej ze stref rozstawienia). W grobowcu oprócz samego Durraga znajduje się jego topór – magiczna broń o niezwykłych właściwościach. Jednakże grobowiec nie jest opuszczony. Strzeże go oddział przybocznej gwardii Durraga. Nieumarłych, którzy będą bronić ciała swego pana bo kres dni. Drugim lokatorem grobowca jest Troll Gniot, który upodobał sobie przyjemny chłód budowli i postanowił tam zamieszkać.

Nieumarła straż Durraga to oddział 20 szkieletów (command group, jednoręczna broń, lekka zbroja , tarcza).

Troll Gniot to zwykły kamienny troll.

Zarówno oddział szkieletów , jak i Troll rozstawiani są base to base z grobowcem i pilnują go dopóki któryś z intruzów nie znajdzie się w zasięgu szarży. Wtedy dopiero atakują.

Warunki Zwycięstwa

Topór Durraga może zostać zabrany przez dowolnego bohatera, dopiero po tym jak Szkielety i Troll zostaną zniszczone lub wygonione z grobowca (złamane w walce wręcz).

Topór może wziąć tylko bohater (champion, hero, lord lub wizard). Jeżeli armia nie posiada bohaterów (zostali zabici w czasie bitwy, biedne łajzy), to ta strona nie może wygrać scenariusza. Może już tylko co najwyżej przeszkadzać i doprowadzić do remisu.

Aby zabrać broń z grobowca należy do niego wejść. Wejście, otworzenie sarkofagu i wyciągnięcie broni zajmuje jedną turę. Może to zrobić tylko bohater (lecz może wejść on do grobowca razem z oddziałem).

Topór można odebrać innemu bohaterowi, po zabiciu go. Topor pozostaje tam gdzie nastąpiła śmierć byłego posiadacza topora. Może go podnieść inny bohater.

Topora nie może podnieść zwykła jednostka. Tylko bohater.

Bohater, w którego posiadaniu jest topór musi opuścić pole bitwy przez krawędź swojej strefy rozstawienia. Jeżeli mu się to uda, jego strona wygrywa bitwę.

Bonus dla zwycięzcy

Jest nim oczywiście Topór Durraga, który dodaje +2 do Siły jego posiadacza (odpowiednik Ogre Blade z Warhammer Magic).

Topór może być dzierżony przez dowolnego bohatera. Może on zamienić swoją dotychczasową broń (zwykłą, bądź magiczną) na Topór Durraga, bez dodatkowych kosztów punktowych.

Topór pozostaje w armii do końca kampanii – wszystkie sobotnie gry i niedzielną bitwę.